top of page

FOGÁSZATI KORONÁK, HIDAK

Koronák és hidak fajtái

A fogászati koronák és hidak destruálódott fogakat és foghiányokat orvosló fix pótlások.

 

5 féle különböző változat elérhető, melyek anyagukban, stabilitásukban és esztétikai megjelenésükben különböznek egymástól:

​​

  1. Anatomikus Cirkon korona

  2. Fém-kerámia korona

  3. Préskerámia korona

  4. Cirkon kerámia korona

  5. Hosszú távú ideiglenes akrilát korona

Nem mindegy, hogy melyik területen milyen anyagból tervezünk fix fogpótlást.

Mitől élethű egy korona?

A fogászati korona valósághű, élethű megjelenését befolyásolja:

  • szín, méret, forma

  • a korona anyaga mennyire áttetsző, mennyire szórja, veri vissza, engedi át a fényt

Minél átteszőbb egy korona, annál szebben szóródik a fény benne és juttatja tovább a fényt a fog belsejébe. Az élethű koronáknál a fény átjut a korona anyagán,  a speciális ragasztó anyagon és szóródik a fog kristályszerkezetében, tehát a restaurátum fénytörőképessége hasonló, mint a valódi fogaké.

Az áttetsző koronák csak egyszínű fogcsonkoknál valósíthatóak meg, elszíneződött fogaknál a sötétebb területeket el kell távolítani és felépíteni.

Sajnos az áttetsző koronák teherbírása kisebb, így helytelen tervezés esetén törhetnek, hosszú hidak belőlük nem készíthetőek.

8b7b41_ba6d8e5574164eb7a1bed84555a6aa26~mv2.jpg.webp

Mi a cirkon korona, híd?

A foghiányok pótlása kiemelkedő fontosságú a száj egészségének és az esztétikus megjelenésnek a megőrzése szempontjából. A modern fogászatban a cirkónium korona, a préskerámia korona és a cirkónium híd egyre népszerűbb választásnak bizonyul a tartós és esztétikus fogpótlások terén. A cirkónium-dioxid és a porcelán fog alapú anyagok számos előnnyel rendelkeznek, melyek ideálissá teszik őket a hiányzó fogak pótlására.

A cirkónium korona egy olyan rögzített fogpótlás, amely egyetlen fog teljes felszínét borítja. A cirkónium koronaalapanyaga a cirkónium-dioxid, mely egy rendkívül erős és tartós anyag. A cirkónium fog színe és áttetszősége rendkívül hasonlít a természetes fogakhoz, így esztétikai szempontból is kiváló választás. A cirkónium korona nem csupán a fog megjelenését javítja, hanem annak funkcióját is visszaállítja, lehetővé téve a páciens számára a teljes értékű rágást.

Cirkon korona, híd előnyei

A cirkónia korona számos előnnyel rendelkezik a hagyományos fogpótlásokhoz képest:

  • Esztétikus megjelenés: A cirkónium és a porcelán fog természetes fogakhoz hasonló megjelenést biztosít

  • Egy tömbből faragja ki egy robot fúrógép

  • Külső részén vékony kerámia festékkel bármilyen színre meg lehet festeni

  • Strapabíró, el lehet vékonyítani a korona anyagát, így nagyon kevés foganyag elcsiszolással is megoldható

  • Biokompatibilitás: A cirkónium fog fémmentes, így nem okoz allergiás reakciókat

  • Tartósság: A cirkónium-dioxid rendkívül erős és ellenálló anyag

  • Pontos illeszkedés: A CAD/CAM technológiának köszönhetően a cirkónium korona pontosan illeszkedik a foghoz

Cirkon korona, híd hátrányai

  • nagy fesztávolságú hidak (több, mint 2 közti tag) esetén a cirkónium kerámia nem biztosít stabil rágó funkciót, hosszú távon eltörhet a cirkonváz

Cirkon korona, híd ellenjavallatok

  • nagy mértékben károsodott, destruált fogak alkalmatlanok arra, hogy pillérfogként funkcionáljanak

  • a megmaradt fogak száma kevés

  • a megmaradt fogak fogágya nagy mértékben károsodott, a fogak mozognak, a gyökéri rész kis része rögzül csak az állcsontban

Mi a fémkerámia korona?

A fémkerámia híd egy hagyományosabb típusú fogpótlás, amely egy fémvázra égetett kerámiából porcelánból áll. A fémváz biztosítja a híd szilárdságát, míg a porcelán fog borítás a természetes megjelenést.

Fémkerámia korona előnyei

  • Nagyobb szilárdság: A fémváz miatt a fémkerámia híd jobban ellenáll a törésnek, különösen teljes körhidak esetén, mint a cirkónium korona.

  • Hosszú távú tartósság: A fémkerámia hidak évtizedekig is funkcionálhatnak megfelelő karbantartás mellett.

  • Esztétikus megjelenés: A porcelán borításnak köszönhetően a fémkerámia híd esztétikailag is megfelelő megoldást nyújt.

Fémkerámia korona hátrányai

  • A fémvázra rétegzett kerámia a pótlás középső és nyaki részén opak, az esztétikai eredmény nem maximális

  • fémallergia esetén kontraindikált

  • nagyobb mennyiségű foganyagot kell elfúrni, hogy biztosítsuk a helyet a fémváznak és a kerámiának

8b7b41_756d1d33ae5e485dbda7161e732b564b~mv2.jpg.webp

Korona, híd készítés lépései

1. Találkozó

Előzetes vizsgálatok és tervezés, szakorvosi konzultáció.

2. Találkozó:

Érzéstelenítés alatt a fogak minimál invazív csiszolását hajtjuk végre, digitális lenyomatokat  veszünk és a végén elkészítjük az azonnali ideiglenes akril koronákat. Megfelelő szín miatt fényképet készítünk a fogakról.

3. Találkozó (pár nap múlva)

Érzéstelenítés alatt levesszük az ideiglenes koronákat, bepróbáljuk a nyomtatott teszt koronákat és beállítjuk az okklúziót, utána az ideiglenes koronákat visszaragasztjuk.

4. Találkozó (pár nap múlva)
Érzéstelenítés alatt levesszük az ideiglenes koronákat, bepróbáljuk a csillogó, fényre égetett, megfelelő színre festett végleges cirkon koronákat. Ha megfelelő a fogmű esztétikája és funkcionálisan is rendben van akkor véglegesen ragasztjuk.

5. Találkozó 1 hónap múlva:

Kontrolláljuk és ellenőrizzük a protetikai munka állapotát.

A cirkónia koronák és hidak végleges beragasztása után javasoljuk az évenkénti találkozót, amikor ellenőrizzük a szájüreg és a fogak állapotát, szükség esetén professzionális fogkő eltávolítást végzünk és szájhigiénés kezelést hajtunk végre, hogy védjük és megőrizzük a fogak és fogágy egészséges állapotát.

Fogászati Híd Tisztítása: A Tartósság Megőrzése

A fog híd tisztítása kiemelkedő fontosságú a fogászati híd élettartamának meghosszabbításához. A fogászati híd tisztítása során különös figyelmet kell fordítani a híd alatti területek és a pillérfogak alapos tisztítására.

 

A speciális fog híd tisztítás eszközök, mint például a fogselyem és a fogköztisztító kefék, segítenek eltávolítani a lepedéket és az ételmaradékokat a nehezen hozzáférhető helyekről is. A rendszeres és alapos fogászati híd tisztítása hozzájárul a fogpótlás tartósságához és a száj egészségének megőrzéséhez.

Lecsiszolt Fog és a Korona Felhelyezése

A korona készitese előtt a fogorvos előkészíti a fogat, melynek során a fog felszínét lecsiszolja. A lecsiszolt fog meddig fáj kérdése gyakran felmerül a páciensekben, a fájdalom mértéke egyénenként változó lehet, de általában enyhe fájdalom vagy érzékenység tapasztalható a beavatkozás után.

 

A lecsiszolt fog kép segítségével a páciensek jobban megérthetik a folyamatot, és felkészülhetnek a fog csiszolás utáni időszakra. A fogcsiszolás után mit lehet ennikérdése is fontos, a fogorvos általában puha ételeket javasol az első napokban. A fogkorona felhelyezése után evésszintén körültekintést igényel, a pácienseknek figyelniük kell a rágás erősségére és az ételek állagára.

Korona Alatti Problémák és Megoldások

Előfordulhat  a korona alatt fájdalom, a korona alatt büdös, gennyes elváltozások jelentkezhetnek. Ezek a tünetek fogorvosi beavatkozást igényelnek, mivel fertőzést vagy a korona nem megfelelő illeszkedését jelezhetik. A rosszul illeszkedő korona problémákat okozhat, ezért fontos a pontos illeszkedés biztosítása. A foghíd alatti gyulladás oka általában a nem megfelelő tisztítás

 

Az elálló szélű koronákat korrigálni kell, mert hosszú távon fogágybetegséget, alászuvasodást, fogvesztést okoznak.

Ételkezés Fogcsiszolás Után

A fogcsiszolást követően, különösen amíg az ideiglenes korona a helyén van, fontos odafigyelni a táplálkozásra. Az ideiglenes korona nem olyan erős, mint a végleges, ezért a nem megfelelő ételek fogyasztása károsíthatja vagy akár letörheti azt. Íme néhány tipp és konkrét példa az ajánlott és kerülendő ételekre:

Ajánlott ételek a fogcsiszolás után:

  • Levesek: A krémlevesek, húslevesek és zöldséglevesek könnyen fogyaszthatók, és nem terhelik meg a fogat.

  • Pürésített ételek: A burgonyapüré, a gyümölcspürék (pl. almapüré, banánpüré) és a zöldségpürék táplálóak és kíméletesek a foghoz.

  • Lágy gyümölcsök: A banán, a puha körte, a barack és a túlérett avokádó könnyen rágható és emészthető.

  • Főtt zöldségek: A párolt vagy főtt zöldségek, mint a sárgarépa, a brokkoli és a spenót, puhák és könnyen fogyaszthatók.

  • Tojás: A rántotta és a lágy tojás kiváló fehérjeforrás, és nem igényelnek megerőltető rágást.

  • Hal: A puha, szálkátlan hal (pl. párolt tőkehal) könnyen fogyasztható és tápláló.

  • Tejtermékek: A joghurt, a túró és a puha sajt (pl. mozzarella) jó választás lehet.

  • Gabonák: A jól megfőtt zabkása vagy más puha gabonakása kíméletes a fogakhoz.

Kerülendő ételek a fogcsiszolás után:

  • Kemény ételek: A kemény gyümölcsök (pl. nyers alma), a nyers zöldségek (pl. nyers répa) és a diófélék rágása nagy terhelést jelent az ideiglenes koronára.

  • Rágós ételek: A rágós húsok, a gumicukor és a ragacsos édességek letéphetik vagy meglazíthatják az ideiglenes koronát.

  • Törékeny ételek: A chips, a pattogatott kukorica és a kemény kekszek darabjai beékelődhetnek a fog és az ideiglenes korona közé, irritációt okozva.

  • Nagyon forró vagy hideg ételek: A szélsőséges hőmérsékletek érzékenységet okozhatnak a fogban, és károsíthatják az ideiglenes korona rögzítését.

  • Savanyú ételek, italok: A citrusfélék, szénsavas italok erodálhatják a fogzománcot.

Fontos, hogy a fogcsiszolás utáni időszakban kerülje a fent említett ételeket, amíg a végleges korona el nem készül. Ezzel biztosíthatja, hogy az ideiglenes korona épségben maradjon, és a gyógyulási folyamat zavartalan legyen. Ha bármilyen kérdése vagy aggálya merül fel az étkezéssel kapcsolatban, forduljon fogorvosához.

WG Medical - Régi tömés, korona cseréje.jpg
bottom of page