
GNATOLÓGIA
Mivel foglalkozik a gnatológia?
A gnatológia a rágószerv – többek között a fogak, rágóizmok, állcsontok és az állkapocsízület – leírásával, normális, valamint kóros viselkedésének vizsgálatával foglalkozik.
Vizsgálja a fogak morfológiáját, elhelyezkedésüket a fogíven, az állkapocsízületet, a rágóizmokat, ezek együttműködését, és a kóros esetekben fellépő rágásdiszfunkciókat.
A gnatológia vizsgálja a majdani fogpótlás viselhetőségét (helyhiány, esztétikai hatás), illetve elemzi a rágószervben esetlegesen található, már jelenlévő elváltozásokat (kóros mértékű fogkopás, nem normális, ún. kényszer harapás, “parafunkciós” állkapocs-helyzet).
A fentiek sokszor nemcsak a fogorvos által detektálható elváltozások, hanem a páciensek által is gyakran mindennapi panaszként megélt jelenségek.
Ilyen például az éjszakai fogcsikorgatás, izületi kattogás, az öröklött, vagy szerzett, ún. mélyharapás okán keletkező kellemetlen állkapocsízületi fájdalom, kattogás, izomfájdalom, arcduzzanat.
A páciens panaszainak alapos feltérképezésével és a rágószerv vizsgálatával derülhet fény az ilyen jellegű problémákra.
Súlyosabb esetekben specialistához irányítjuk a pácienst.
Csak a rágószerv egészségének fenntartásával készíthetünk jó minőségű és megfelelő szakmai színvonalú fogpótlást.
Gnatológiai a fogászati ellátásban
A fogpótlásokat a gnatológiai irányelveknek megfelelően tervezzük meg.
A pótolt vagy helyreállított fogaknak mind funkcióban, mind esztétikailag olyan helyzetben kell elhelyezkednie, hogy az állkapocs ízület kényelmes fiziológiás mozgástartományban tudjon maradni.
